Enovatis na czele multiagentów

Enovatis SA, spółka, do której należą portale turystyczne Wakacje.pl i EasyGo.pl, ujawniła wyniki za 2014 rok. 26,6 mln zł przychodów ze sprzedaży wycieczek i 105 tys. klientów to wynik, który plasuje spółkę na pozycji największego multiagenta turystycznego w Polsce.
Więcej

Oferta touroperatorów coraz bogatsza

Co biura podróży przygotowały dla turystów w tym sezonie? Kto skorzysta ze zorganizowanych wyjazdów za granicę?
Więcej

Singiel na wakacjach

1/4 wszystkich wyjeżdżających na urlop Polaków to single. W przeciwieństwie do turystów z dziećmi single nastawieni są głównie na zwiedzanie i zabawę.
Więcej

Raporty: 2016

Polacy chcą wyjeżdżać, ale do Europy

2016-07-07
Drugi kwartał roku pokazał rosnące zainteresowanie wyjazdami urlopowymi za granicę. Na liście najbardziej pożądanych kierunków prym wiodą kraje europejskie.

U progu wysokiego sezonu zainteresowanie zagranicznymi wakacjami rośnie, ale nie wszystkie najpopularniejsze dotąd kierunki mogły liczyć na duży popyt. Liderem tego sezonu bezsprzecznie jest Grecja, którą w drugim kwartale roku wybrała ponad 1/3 rezerwujących (35 proc.).

- Jeszcze do niedawna wśród najczęściej pojawiających się pytań klientów biur podróży były te związane z pogodą i atrakcjami w hotelu. Dzisiaj osoby planujące wakacje częściej pytają o bezpieczeństwo, co wcale nie oznacza, że zamieniają urlop za granicą na wypoczynek w kraju - mówi Klaudyna Mortka z Wakacje.pl i EasyGo.pl.

Poza Grecją chętnie wybierają Hiszpanię, która zajęła drugą pozycję w rankingu najczęściej wybieranych kierunków (15,4 proc.), miejsce na podium przypadło też coraz bardziej popularnej Bułgarii (10,2 proc.; wzrost o 50 proc. rok do roku). Niewiele mniejszy udział w sprzedaży miała Turcja (10,1 proc.), ale królujący od lat w rankingach popularności Egipt zdołał uzyskać jedynie piątą pozycję (3,9 proc.; spadek o 66 proc. rok do roku). Ani wyższe temperatury i cieplejsze morze, ani dobre ceny nie były dla kupujących wakacje ważniejsze niż poczucie bezpieczeństwa. W bardziej szczegółowym zestawieniu, prezentującym 10 najpopularniejszych destynacji, też dominuje Europa - Kreta, Słoneczny Brzeg, Riwiera Turecka, Rodos, Zakynthos, Korfu, Kos, Wybrzeże Egejskie, Costa Brava i Złote Piaski.

- Klienci przychodzą już z pewnym wyobrażeniem na temat bezpieczeństwa poszczególnych kierunków, mimo to za każdym razem wskazujemy im bieżące komunikaty MSZ. Wielu jest jednak bardzo świadomych swoich decyzji zakupowych, dzięki czemu nie odnotowujemy rezygnacji z wcześniej wybranego kierunku, to sporadyczne przypadki - dodaje Klaudyna Mortka.

Według danych rezerwacyjnych Wakacje.pl modelowe wakacje trwają tydzień (73,5 proc. rezerwacji), w hotelu 4-gwiazdkowym (70 proc.) z wyżywieniem all inclusive (67,8 proc.) i przelotem (88 proc.).
Popularniejsze niż wyjazdy dwutygodniowe (10,3 proc.) były imprezy na 9-12 dni (12 proc.). Dużo częściej decydujemy się też na wyżywienie dwa razy dziennie (16,3 proc.) niż tylko śniadania (4,4 proc.) czy wyżywienie własne (2,7 proc.). Ponad dwukrotnie częściej decydujemy się na pobyt w hotelu 3-gwiazdkowym (15,5 proc.) niż 5-gwiazdkowym (6,8 proc.).

Im bliżej lata, tym częściej podejmujemy decyzję o zakupie - w czerwcu (46,7 proc.), rzadziej w maju (30,6 proc.) i kwietniu (22,6 proc.). Wakacje kupione w Q2 najchętniej realizujemy w czerwcu (38,5 proc.) i w lipcu (23,2 proc.), rzadziej w maju (16 proc.), sierpniu (10 proc.) i kwietniu (5 proc.).

Za urlop w najpopularniejszej Grecji płaciliśmy w Q2 średnio 5252 PLN, w Turcji 4690 PLN, w Bułgarii 4583 PLN. Najwięcej płaciliśmy za urlop w Hiszpanii - 6174 PLN, najmniej w Egipcie - 4570 PLN.

Wydrukuj

Kontakt

Klaudyna Mortka

Rzecznik Prasowy
Adres e-mail:
Tel.: +48 500 056 683

100% bezpieczeństwa

Korzystamy z najlepszych zabezpieczeń płatności.

Nr 1 w Internecie

Największa sprzedaż wycieczek przez Internet od 1999 r.

Jesteśmy członkiem Polskiej Izby Turystyki i akredytowanym agentem IATA.

zamknij Podziel się z nami...
Wyślij
Formularz został wysłany.

Dziękujemy za przesłanie uwag.