Albania

stolica:Tirana
język:albański
waluta:Lek (ALL)
Sprawdź oferty

Opis

Niewielki bałkański kraj, który cieszy się coraz większą popularnością wśród europejskich turystów. I nic dziwnego! Albania zachwyca dziewiczą przyrodą, wakacyjnym klimatem i gościnnością mieszkańców. Polacy także doceniają ten kierunek, zwłaszcza że mogą tam podróżować bez paszportu ? do wjazdu do Albanii wystarczy dowód osobisty.

Ostatnie lata są dla Albanii przełomowe. Infrastruktura turystyczna rozwija się tam prężnie, co widać na każdym kroku. Na wybrzeżu powstają nowoczesne hotele, restauracje oraz drogi. Jednocześnie dla turystów dostępne są wspaniałe albańskie zabytki, które pokazują bogate i ciekawe jest dziedzictwo kulturowe tego kraju. Można się zachwycić m.in. osmańskimi twierdzami, bizantyjskimi cerkwiami, zabytkowymi meczetami oraz starożytnymi ruinami. Turyści chętnie zwiedzają także położoną nad trzema rzekami stolicę kraju ? Tiranę. Pełna postkomunistycznych pozostałości jest też sercem bałkańskiej kultury i historii. Tu upamiętniono m.in. urodzoną w Albanii Matkę Teresę. Jej imieniem nazwano tirańskie lotnisko oraz plac, przy którym mieści się Uniwersytet Tirański.

W Albanii można spędzić zarówno leniwy urlop na plaży, jak i zaplanować intensywne wakacje ze zwiedzaniem lub trekkingiem po bajecznych górach. Śródziemnomorskie krajobrazy urzekają na każdym kroku, albańska kuchnia to prawdziwa rozpusta dla podniebienia, a ceny pobytu i wyżywienia są naprawdę przystępne. Zdecydowanie warto rozważyć ten kierunek przy planowaniu wakacji.

Położenie

Albania sąsiaduje z Czarnogórą i Kosowem, Macedonią i Grecją, a od Włoch oddziela ją szeroka na 72 km cieśnina Otranto. W zdecydowanej większości to kraj górzysty ? góry zajmują aż trzy czwarte powierzchni Albanii. Wielbicieli plażowania ucieszy wiadomość, że albańska linia brzegowa nad morzami Adriatyckim i Jońskim mierzy aż 450 kilometrów (wliczając laguny, które są naprawdę malownicze).

Klimat

W Albanii panuje klimat śródziemnomorski. Średnio 290 dni w roku świeci tam słońce. To drugi tak dobry wynik w Europie (pierwsze miejsce należy do Hiszpanii). Lata są zawsze słoneczne i upalne, idealnie sprzyjają leniwym urlopom na plaży. Zimy są łagodne i krótkie, przy czym warto pamiętać, że głębi lądu panują temperatury nieco niższe niż na wybrzeżu.

Wybierz inny kraj

100% bezpieczeństwa

Korzystamy z najlepszych zabezpieczeń płatności.

Nr 1 w Internecie

Największa sprzedaż wycieczek przez Internet od 1999 r.

Jesteśmy członkiem Polskiej Izby Turystyki i akredytowanym agentem IATA.

zamknij Podziel się z nami...
Wyślij
Formularz został wysłany.

Dziękujemy za przesłanie uwag.