Argentyna

stolica:Buenos Aires
język:hiszpański
waluta:Peso argentyńskie (ARS)
Sprawdź oferty

Opis

Argentyna uważana jest przez sporą część mieszkańców kontynentu za europejskie państwo, które jakimś cudem znalazło się w Ameryce Południowej. Jest w tej opinii sporo prawdy.

Kraj ten jest niezwykle zróżnicowany - miasta przypominają urodą architektury i poziomem kulturalnym europejskie stolice, na prowincji spotkać można żyjących zgodnie z tradycją przodków Indian. Na północy kraju panuje klimat tropikalny, na południu zaś znajduje się smagana arktycznymi wichrami Patagonia.

Wielkim atutem tego kraju są też jego mieszkańcy. Serdeczni, wylewni, pomocni i gościnni sprawiają, że pobyt w Argentynie można wspominać niezwykle miło.

Argentyna to również możliwość zobaczenia najwyższych szczytów andyjskich pokrytych dziewiczym śniegiem. Argentyna to przepiękne pustynne krajobrazy z miastami kolonialnymi i tyczkowatymi kaktusami, to rejon szmaragdowych jezior pośród bujnie rosnących lasów i lodowców spływających wprost do jezior u stop gór.

Nie zawiodą się również miłośnicy aktywnego wypoczynku - czekają tu na nich interesujące trasy piesze, rowerowe i konne, dla wspinaczy wspaniałym wyzwaniem będą tutejsze góry, narciarze znajdą w Argentynie dobre stoki i ośrodki na wysokim poziomie. Nie zawiodą się też ci, którzy lubią sporty wodne - zarówno windsurferzy, jak i pływacy będą usatysfakcjonowani z pobytu w Argentynie.

Każdy, nawet najbardziej wybredny podróżnik znajdzie tutaj coś dla siebie. Argentyna zaprasza.

Historia

Niewiele się da powiedzieć o historii Argentyny przed przybyciem Europejczyków. Mieszkający na jej terenach Indianie nie znali bowiem pisma. Biali najeźdźcy przybyli na te ziemie w 1516 roku. 20 lat później hiszpański konkwistador Mendoga założył Buenos Aires.

Od 1776 roku ziemie obecnej Argentyny weszły w skład Wicekrólestwa Peru, później wicekrólestwa La Platy. Stolicą było Buenos Aires.

1806 to rok próby opanowania Argentyny przez Brytyjczyków. Zaatakowali oni Buenos Aires, zostali jednak wyparci przez armię obywatelską. W 1810 w wyniku powstania obalony został hiszpański wicekról. W wyniku walk toczonych w latach 1814 - 1815 Hiszpanie zostali wyparci z reszty kraju. W 1816 proklamowano niepodległość Zjednoczonych Prowincji La Plata W 1853 powstało federacyjne państwo Konfederacja La Plata. Lata 1878 - 1879 przyniosły nowe walki - Argentyńczycy włączali do swojego kraju dotychczas niezależne terytoria pampasów - do tej pory stanowiące swego rodzaju odpowiednik siedemnastowiecznych Dzikich Pól. Zamieszkałe były przez gaucho i Indian i były niezależnie praktycznie od nikogo. XX wiek był w historii tego kraju okresem niezwykle burzliwym. Przewroty, zamachy stanu, rządy wojskowych junt - wszystko to sprawiło, że prześledzenie kolejnych zmian rządu w Argentynie jest w tym rysie niemożliwe. Ważne były czasy rządów Juana Perona - rządy tego dyktatora z jednej strony były okresem totalizmu politycznego, ale i względnej stabilizacji - Peron łączył bowiem hasła społeczne z nacjonalizmem.

Po jego śmierci w 1973 władze objęła jego trzecia żona. Po krwawych rządach junty 1976 - 1982 i wojnie z Wielką Brytanią o Falklandy, w 1983 w Argentynie przywrócona została demokracja, co społeczeństwo przyjęło z ulgą. Od tego czasu Argentyna prowadzi liberalną, wolnorynkową politykę, w dziedzinie spraw zagranicznych doszło do zbliżenia z Wielką Brytanią i USA.

Wybierz inny kraj

100% bezpieczeństwa

Korzystamy z najlepszych zabezpieczeń płatności.

Nr 1 w Internecie

Największa sprzedaż wycieczek przez Internet od 1999 r.

Jesteśmy członkiem Polskiej Izby Turystyki i akredytowanym agentem IATA.

zamknij Podziel się z nami...
Wyślij
Formularz został wysłany.

Dziękujemy za przesłanie uwag.