Chorwacja ma dwie twarze: to bajkowa kraina złotych plaż, gdzie lazur wody łączy się z błękitem nieba, w sąsiedztwie majestatycznych gór oraz kraj zielonych wzgórz i lasów, malowniczych równin, wśród których kryją się tajemnicze zamki, dwory i ruiny. Zatem wakacje w Chorwacji zaspokoją potrzeby zarówno potrzeby ciała, jak i ducha: starożytne zabytki sąsiadują tu z arcydziełami renesansu i baroku, a odwiedzenie znanych sanktuariów stanowi alternatywę dla wędrówek po parkach narodowych. Warto też zakosztować tradycyjnej chorwackiej kuchni albo skusić się na filiżankę aromatycznej kawy lub kieliszek wyśmienitego miejscowego wina.
Istnieje kilka koncepcji dotyczących pochodzenia Chorwatów. Najbardziej prawdopodobna jest ta, że Chorwaci są Słowianami, którzy przywędrowali z terenów tzw. praojczyzny Słowian na tereny dzisiejszej Chorwacji. Po drodze podbili Awarów, Ilirów i inne autochtoniczne ludy i osiedlili się na stałe na prawym brzegu Adriatyku. Praojczyzna Słowian obejmowała tereny Zakarpacia, czyli dzisiejszej zachodniej Ukrainy i południowej Polski.
Inna koncepcja pochodzenia Chorwatów dowodzi, że sama nazwa Chorwaci (Hrvati) nie brzmi po słowiańsku i że kolebką Chorwatów jest Iran. Dowodem na jej słuszność są podobieństwa nazw geograficznych Chorwacji i terenów dzisiejszego Iranu. Innym jej potwierdzeniem jest ornament w formie warkocza lub plecionki (tzw. hrvatski pleter), który bardzo często występuje w zdobnictwie chorwackim, a którego korzeni należy dopatrywać się w sztuce Bliskiego Wschodu.
Często mówi się też w Chorwacji o mitycznej Czerwonej Chorwacji. Pierwsza wzmianka o niej pojawiła się w kronice z XII wieku. Czerwona Chorwacje to, według tej teorii, tereny dzisiejszej Czarnogóry.
Mimo, że znaczna część Chorwatów uznaje tylko irańskie, nie - słowiańskie pochodzenie narodu chorwackiego, koncepcja ta nie jest dostatecznie udowodniona i zbadana. Najbardziej wiarygodna jest teoria powtarzania przez zdecydowaną większość badaczy, że Chorwaci są Słowianami, którzy przybyli na dzisiejsze tereny pod koniec VII wieku z zakarpackiej praojczyzny Słowian.
Facebook