Dominikana

stolica:Santo Domingo
powierzchnia:48 500 km2
ludność:8 442 000
język:hiszpański
waluta:dominikańskie peso (DOP)
zasilanie:110 V Potrzebny adaptor i transformator
Sprawdź oferty

Co zabrać?

Przede wszystkim w bagażu powinny znaleźć się lekkie, przewiewne, jasne rzeczy i olejki z filtrem UV, a także okulary przeciwsłoneczne.
Warto pamiętać także o płaszczu przeciwdeszczowym, czy parasolu.
Nieodzownym elementem wyposażenia winny być także środki owadobójcze i chroniące przed działanie wszędobylskich w tym klimacie komarów.
Jako iż w dominikańskich gniazdkach płynie prąd o napięciu 110 V i częstotliwości 60 mHz warto zabrać zasilacz i adaptor, jeśli bierzemy także jakiekolwiek urządzenia elektryczne.

Architektura

Pierwotni mieszkańcy wyspy nie pozostawili po sobie żadnych monumentalnych budowli, jak na przykład Majowie czy Aztekowie. Kamienne budowle, które dotrwały do naszych czasów wznosili europejscy przybysze. Trzeba jednak przyznać, że w każdej niemal wiosce spotkać można drewniane domki do złudzenia przypominające chaty Indian, zwane bohio. Są to niewielkie zabudowania, tradycyjnie wznoszone bez użycia gwoździ. Nie ma w nich komina ( w tym klimacie nie jest on potrzebny), dachy kryje się strzechą z liści palmowych. Jako iż mieszkańcy Dominikany uwielbiają żywe kolory, domy maluje się na różowo lub niebiesko.
W stolicy kraju, Santo Domingo, można zobaczyć jedne z najstarszych w Nowym Świecie zabudowania. Niezwykle interesujące są zwłaszcza pochodzące z XVI wieku palacios. Bardziej charakterystyczny dla miasta jest jednakże styl izabeliński. Wzniesiono w nim wiele kościołów, a także Alcazar de Colon - miejsce urzędowania pierwszego wicekróla, którym był syn Krzysztofa Kolumba. Styl ten charakteryzuje się masywnym korpusem budowli, płaskimi, skomplikowanymi elementami zdobniczymi i arkadami. Innym elementem rozpoznawczym stylu izabelińskiego jest obecność podkowiastych, masywnych łuków, zaczerpniętych z hiszpańskiej architektury mauretańskiej. Spotyka się także nawiązujący do sztuki hiszpańskich Maurów styl plateresco, zwany także stylem złotniczym. Przypomina on nieco ornamentykę muzułmańskich budowli, albowiem cechuje go obecność wielu zagmatwanych elementów roślinnych i geometrycznych. Tego typu arabeski można dostrzec na portalach wielu dominikańskich świątyń.
Warte obejrzenia są też urocze wiktoriańskie domki budowane w XIX stuleciu przez bogatych mieszczan. Oprócz elementów typowo wiktoriańskich, jak drewniane elementy zdobnicze, mają one cechy właściwe budownictwu Karaibów - drewniane, krzyżowe poręcze, spiczaste dachy i werandy, na których można wypoczywać w czasie popołudniowej sjesty.

Wybierz inny kraj

100% bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo Twojej płatności elektronicznej gwarantuje firma eCard.

Nr 1 w Internecie

Największa sprzedaż wycieczek przez Internet od 1999 r.

Jesteśmy członkiem Polskiej Izby Turystyki i akredytowanym agentem IATA.

zamknij Podziel się z nami...
Wyślij
Formularz został wysłany.

Dziękujemy za przesłanie uwag.