Egipt

stolica:Kair
powierzchnia:1 001 450 km2
ludność:68 359 979
język:arabski
waluta:Funt egipski (EGP)
zasilanie:220 V
Sprawdź oferty

Opis

Egipt - kolebka jednej z najstarszych ludzkich cywilizacji, kraj tajemnic przeszłości, zagadkowego milczenia pustyni i gwaru muzułmańskich miast wydaje się idealnym miejscem dla każdego, kto chce odpocząć od codzienności, zetknąć się z odmienną kulturą, a także dla każdego, kto lubi dobrą zabawę, plażę i ciepłe morze.
Językiem urzędowym jest arabski, jednak w hotelach można też porozumieć się po angielsku i niemiecku.
Wakacje można zacząć w delcie Nilu, gdzie położona jest Aleksandria - stolica hellenistycznego świata. Tutaj mieściła się słynna latarnia morska uważana za jeden z siedmiu cudów świata. Tutaj też znajdowała się też największa biblioteka starożytnego świata. Dziś stanowi siedzibę patriarchy aleksandryjskiego - głowy jednego z najstarszych kościołów chrześcijańskich. Kolejnym punktem może być Kair, jedna z największych metropolii świata. Miasto o starożytnych korzeniach, gwarne i nie zasypiające chyba nigdy miasto łączące wiele tradycji, kultur, narodowości. Tutaj znajdują się jedne z najpiękniejszych meczetów na świecie: meczet Sułtana Hassana i Al Rifa, a także meczet Muhammada Ali.
95% obszaru Egiptu to pustynia, resztę zajmują rejony rozciągnięte wzdłuż doliny Nilu, a także miasta ułożone przy morzu. Zamieszkuje je około 65 mln ludności. Dlatego też Egipt jest krajem niesłychanych kontrastów - w ciągu kilku godzin możemy przeniesć się z pełnego turystów kurortu lub z rojnego arabskiego bazaru na milczącą, tajemniczą pustynię.
Jeśli dodać do tego fakt, że mieszkańcy Egiptu są otwarci, gościnni i spontaniczni, to wydaje się , że nie ma lepszego miejsca na spędzenie urlopu, niż Egipt.

Atrakcje turystyczne

Stolica Egiptu - jedno z najbardziej zaludnionych miast na świecie. Centrum Kairu zdominowany jest XIX - wieczną architekturą. Turysta, zainteresowany historią starożytnego Egiptu koniecznie powinien wybrać się do Starego Kairu, a także zwiedzić Kair muzułmański.
Kair jest największym miastem w Afryce i na Bliskim Wschodzie od XIII wieku (upadek Bagdadu - stolicy imperium mongolskiego).
Do ciekawszych zabytków Kairu należą:
bazar Chan al-Chalili, gdzie można kupić dosłownie wszystko - od przypraw, perfum, fajek wodnych do jedwabiu.
Egipskie Muzeum Starożytności, gdzie można obejrzeć sarkofagi, mumie, posągi, reliefy, skarby Tutanchamona i wiele innych zbiorów.
Sakkara, która jest jednym z najbogatszych stanowisk archeologicznych w Egipcie. Znajdują się tu zabytki powstałe na przestrzeni 3000 lat - od najstarszych budowli grobowych po koptyjskie klasztory.
Warto zobaczyć piramidę schodkową Dżesera - pierwszą ze wszystkich piramid, pochodzącą z XXVII w. p.n.e.

Groby perskie , których nazwa wskazuje na czasy, w których powstały. Jest to miejsce spoczynku egipskich dostojników.

Serapeum - Najdziwniejsza budowla w Sakkarze to niesamowita podziemna krypta świętych byków Apisów. Jest to długi, ciemny korytarz z bocznymi komorami, w których stoi 25 ogromnych granitowych sarkofagów.

Z Kairu można bezpośrednio dotrzeć do piramid w Gizie. Piramidy te jako jedyne z 7 cudów świata starożytnego przetrwały do dziś. Najstarszą i największą z nich jest Wielka Piramida Cheopsa (ok. 2589-2566 p.n.e.). Mierzyła ona oryginalnie 140m wysokości, zaś jej długość u podstawy wynosiła 230m.
Z większości miejscowości, które warto zobaczyć nad Morzem Czerwonym, Safaga stanowi jedno z najbardziej popularnych. Miejscowość ta rozciągnięta jest wzdłuż wybrzeża na odcinku kilkunastu kilometrów. Południową część zajmuje najstarsza część miasta. Panuje tu typowo arabski klimat. W centralnej części zaś znajduje się największy port egipski Morza Czerwonego. Niestety w miejscowości tej, poza centrami turystycznymi, prawie wcale nie ma barów i restauracji. W związku z tym życie towarzyskie koncentruje się przede wszystkim w hotelach, które prześcigają się w różnorodnych atrakcjach dla turystów. Ceny są tu uzależnione od standardu hotelu, ale także od oczekiwań i zasobów portfela turysty.

El Quseir znajduje się w odległości osiemdziesięciu kilometrów na południe od Safagi. Warto zwiedzić to miasto, ponieważ jest to jedno z starszych miast egipskich, które do dziś zachowało swój wspaniały dawny kształt. Miasto koncentruje się wokół XVI - wiecznej twierdzy sułtana Selima.

Hurghada to centrum nurkowe - zjeżdżają się tu pasjonaci tej sportowej rozrywki ze wszystkich stron świata.
W Hurghadzie jest ich kilkanaście baz nurkowych. Są zarówno takie, które można określić jako hotelowe, ponieważ działają przy ośrodkach wypoczynkowych. Ich oferta skierowana jest przede wszystkim do turystów korzystających z usług danego hotelu. Inny typ oferty to takie, które skierowane są do turystów zamieszkujących w hotelach, które nie posiadają własnych baz nurkowych. Ta druga oferta jest zdecydowanie tańsza.
Specyfiką nurkowania w tym regionie jest nurkowanie z łodzi.
Down Town - to jeden z ciekawszych regionów Hurghady. Większość tutejszych zabudowań rozciąga się na wschodniej stronie morza. Warto zwiedzić to miejsce i pospacerować jego uroczymi uliczkami, zwłaszcza wieczorem. W hotelu Hilton co tydzień w czwartek spotykają się płetwonurkowie. Można wymienić się doświadczeniami z nurkami właściwie z całego świata.
Centrum Hurghady to Sakala. Specyfika tego miejsca jest widoczna właściwie na każdym kroku policja turystyczna.
Rafa koralowa (Shaab el Erg) to niesamowite miejsce położone jest na północ od Hurghady. Charakterystyczny dla niej jest jej podkowiasty kształt, wewnątrz którego znajduje się płaska laguna z koralowymi wzgórzami. Od jej nazwy (erg) wzięła się nazwa rafy. Przy odrobinie szczęścia można tu spotkać delfiny i manty. Chętni podwodnych wrażeń z tego regionu Morza Czerwonego mogą wybrać to miejsce do nurkowania, by na żywo obejrzeć takie okazy natury jak: latarniki, skarusy, garbniki, czy motylki rafowe.
Oczywiście jest to tylko jedno z licznych miejsc, gdzie można podziwiać egipską rafę koralową. Inne to np. SHAAB ABU NUGAR, EL FANADIR, UM GAMAR etc.

Wybierz inny kraj

100% bezpieczeństwa

Korzystamy z najlepszych zabezpieczeń płatności.

Nr 1 w Internecie

Największa sprzedaż wycieczek przez Internet od 1999 r.

Jesteśmy członkiem Polskiej Izby Turystyki i akredytowanym agentem IATA.

zamknij Podziel się z nami...
Wyślij
Formularz został wysłany.

Dziękujemy za przesłanie uwag.