Egipt

stolica:Kair
powierzchnia:1 001 450 km2
ludność:68 359 979
język:arabski
waluta:funt egipski (EGP)
zasilanie:220 V
Sprawdź oferty

Ciekawostki

Najsłynniejsza królowa Egiptu, Kleopatra, pochodziła z rodu Ptolemeuszy - ostatniej panującej w Egipcie dynastii (okres panowania: od 305 roku p.n.e. do 30 roku p.n.e.). Kleopatra był ostatnią władczynią.
Ojciec przekazał władzę jej i Ptolemeuszowi XIII - dziesięcioletniemu bratu Kleopatry. Zgodnie z tradycją mieli oni zostać małżeństwem. Nie był to jednak udany związek, zwłaszcza, że Ptolemeusz XIII pozostawał pod silnymi wpływami egipskich dostojników, którzy koniecznie chcieli odsunąć Kleopatrę od władzy.
Po roku 51 p.n.e. rzeczywiście odebrano jej władzę, którą dzięki pomocy Cezara udało jej się odzyskać w 47 roku p.n.e. (w 48. roku jej małzonek został zamordowany).
Kleopatra była później żoną Marka Antoniusza, który po nieudanej bitwie pod Akcjum, popełnił samobójstwo. Po jego śmierci Kleopatra również targnęła się na swoje życie (niektóre tradycje podają, że zginęła od ukąszenia jadowitego węża).
Piramidy uchodzą za symbol Starożytnego Egiptu. Do dziś stanowią zagadkę dla naukowców, którzy pragną zbadać nie tylko warunki, w jakich powstały te monumentalne budowle, ale także strukturę kompozycyjno - architektoniczną. Zadziwiający bowiem pozostaje fakt, że piramidy zbudowane zostały idealnie proporcjonalnie względem gwiazdozbiorów i stron świata.
W starożytnym Egipcie służyły jako grobowce królewskie. Składano tam ciała faraonów wraz z całym dobytkiem, na który składały się przedmioty codziennego użytku, ale także różnego rodzaju skarby i kosztowności.
Za pierwszą piramidę uważa się piramidę schodkową króla Dżosera w Sakkarze (III dynastia). Zbudował ją legendarny architekt, rzeźbiarz i lekarz - Imhotep.
Najbardziej jednak znana jest Piramida Cheopsa, która posiada najbardziej klasyczny ze wszystkich kształt. Jest to także największa i najbardziej okazała piramida egipska.
Piramidy budowane były po zachodniej stronie Nilu, ponieważ wierzono, że Zachód jest krainą zmarłych.
Hieroglify (gr.) to "rzeźbione święte litery". Do XIX wieku stanowiły zagadkę naukowców. Wtedy to w Rozecie odnaleziono kamień z czasów ptolemejskich pokryty inskrypcjami w trzech językach (w tym: hieroglificzny). Od tego czasu naukowcy rozpoczęli proces odszyfrowywania zapisów Egipcjan.
Początki starożytnego pisma egipskiego sięgają 3000 r.p.n.e., kiedy to z pierwotnych piktogramów, obrazków rytych na skale wykształciły się znaki pisma - ideogramy. Hieroglify czytane były poziomo - od prawej do lewej lub odwrotnie.
Pismo hieroglificzne było pismem oficjalnym i znane było tylko dostojnikom duchowieństwa i osobom wykształconym (specjalnie szkoleni do tego celu skrybowie i faraon). Znajomość pisma mogła przyczynić się do awansu społecznego jednostek.
Ważnym elementem historii pisma hieroglificznego stanowi papirus. Była to bardzo popularna pod względem występowania roślina w Egipcie. Mieszkańcy tego kraju odkryli, że z łodygi papirusu można robić niezwykle trwałe arkusze (do dziś zachowały się papirusy sprzed 4 tys. lat). Z czasem hieroglify przeobraziły się w bardziej już uproszczone pismo hieratyczne.

Wybierz inny kraj

100% bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo Twojej płatności elektronicznej gwarantuje firma eCard.

Nr 1 w Internecie

Największa sprzedaż wycieczek przez Internet od 1999 r.

Jesteśmy członkiem Polskiej Izby Turystyki i akredytowanym agentem IATA.

zamknij Podziel się z nami...
Wyślij
Formularz został wysłany.

Dziękujemy za przesłanie uwag.