Malezja

stolica:Kuala Lumpur
język:malajski
waluta:Ringgit (MYR)
Sprawdź oferty

Opis

Malezja oddziałuje na wszystkie zmysły różnorodnością kuchni, bogactwem kolorów, smaków i dialektów oraz dokuczliwym tropikalnym upałem. Fascynujące jest również zróżnicowanie etniczne społeczeństwa, w którego skład wchodzą Malajowie, Chińczycy i Hindusi, zamieszkujący głównie Półwysep Malajski (Malezja Zachodnia), a także różne plemiona żyjące w stanach Sabah i Sarawak w malezyjskiej części Borneo (Malezja Wschodnia). Z dawnych czasów zachowały się zabytki dostojnej architektury kolonialnej, szczególnie w Penangu (Georgetown) i Malakce. Najbardziej widocznym świadectwem współczesnego rozwoju są lśniące futurystyczne budowle oraz imponujące autostrady. Obecnie Malezja to nie tylko kraj ze wspaniałymi plażami, górami i parkami narodowymi, ale także jedno z najbogatszych państw w Azji Południowo-Wschodniej.


Klimat

W Malezji przez cały rok jest gorąco i wilgotno. Temperatura rzadko spada poniżej 20°C, nawet nocą, a w ciągu dnia zazwyczaj przekracza 30°C. Deszcze padają o każdej porze roku. Na Półwyspie Malajskim ilość opadów jest większa od września do marca. Największe natężenie monsunu przypada na wschodnim wybrzeżu od listopada do lutego. Poziom opadów na wybrzeżu zachodnim nieznacznie wzrasta w porze deszczowej, od maja do października. W południowo-zachodniej i północno-wschodniej części Borneo również występuje cyrkulacja monsunowa, nie zaznacza się ona jednak tak wyraźnie, jak na Półwyspie Malajskim. Turyści wybierający się na wyprawy na górę Kinabalu lub do miejscowości górskich powinni zabrać ciepłe ubrania.


Fauna i flora

Dziewicza dżungla, stabilny klimat, obfitość opadów i tropikalne temperatury w Malezji sprzyjają rozwojowi niezwykle różnorodnych form życia roślin i zwierząt. Na samym Półwyspie Malajskim opisano ponad 8 tys. gatunków roślin kwiatowych, w tym 2 tys. gatunków drzew, 800 orchidei i 200 palm. Jest wśród nich najwyższe drzewo tropikalne tualang. W malezyjskiej części Borneo rośnie drugi co do wielkości kwiat na świecie raflezja, osiągająca średnicę metra. W Malezji żyje wiele gatunków ssaków, m.in. słonie, nosorożce (obecnie bardzo rzadkie), tapiry, tygrysy, lamparty, niedźwiedzie malajskie, wiele odmian zwierzyny płowej, tempadau (bydło leśne), gibbony i małpy (m. in. charakterystyczne małpy długonose z Borneo), orangutany borneańskie, pangoliny (mrówkojady łuskowate) i jeżozwierze. Miłośnicy ornitologii mogą podziwiać przepiękne bażanty, święte nosorogi i wiele innych ptaków, takich jak zimorodki, nektarniki, kurtaczki, dzięcioły, trogony i brodacze. Warto również wspomnieć o wężach: kobrach (m. in. kobrze plującej, która strzyka jadem w oczy ofiary), żmijach, pytonach oraz wężach nadrzewnych (rajskich, mangrowych i innych).


Mieszkańcy

Turyści odwiedzający Malezję mogą na każdym kroku przekonać się o niezwykłej życzliwości i gościnności mieszkańców tego kraju. Na terenach wiejskich, zamieszkanych przede wszystkim przez Malajów, ludzie są bardziej beztroscy, swobodni i życzliwsi Bomoh, czyli malajska wiedźma znachorka, nadal pełni ważne funkcje w życiu wielu społeczności wiejskich w Malezji. Zdarzało się, że z usług bomoh korzystali nawet politycy. W dużych miastach na wsiach wyraźniej widać wpływy muzułmańskie, zwłaszcza na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego. W malezyjskiej części Borneo turyści mogą obserwować wspólnotowe życie plemion, które wciąż mieszkają w dżungli w tzw. długich chatach.


Kuchnia

Jedzenie to narodowe hobby Malezyjczyków, a doświadczenia kulinarne tworzą silne więzi społeczne. Kuchnia malezyjska stanowi połączenie wpływów malajskich, chińskich i hinduskich. Za obfity posiłek kupowany na stoisku gastronomicznym płaci się ok. 1-3 RM, a w restauracji ok. 5-12 RM. Poza dużymi miastami wybór dań jest mniejszy głównie potrawy ze smażonym makaronem (mee goreng) i zasmażanym ryżem (nasi goreng). Dania wegetariańskie oferuje większość malajskich i hinduskich kawiarni (kedai kopi). Wiele owoców i warzyw można kupić na placach targowych. Odwiedzanie wyłącznie "zachodnich" kawiarni jest nudne, a na dodatek zwiększa wydatki mniej więcej trzykrotnie. Podawane tam jedzenie jest znacznie gorsze niż dania ze staraganów czy przewoźnych stoisk gastronomicznych. Potrawy te są świeżutkie i prawie zawsze można je zjeść bez obawy o zdrowie.


Turystyka rowerowa

Malezja jest jednym z tych krajów Azji Południowo - Wschodniej, w których są najlepsze warunki uprawiania turystyki rowerowej. Najpopularniejszy szlak rowerowy prowadzi drogami biegnącymi wzdłuż wschodniego wybrzeża Półwyspu Malajskiego, gdzie panuje stosunkowo niewielki ruch. Wielu turystów woli jednak jeździć trudniejszymi trasami w bardziej górzystych rejonach w głębi półwyspu lub na Borneo.


Wspinaczka

Miłośników wypraw górskich nie trzeba namawiać do wejścia na górę Kinabalu w stanie Sabah. W Malezji są jednak także inne niełatwe do zdobycia szczyty. Wspinaczka na szczyt Gunung Mulu w Parku Narodowym Gunung Mulu w stanie Sarawak zajmuje cztery dni. Warto również zorganizować nocną wyprawę na którąś z gór na terenie Parku Narodowego Taman Negara. Można również wybrać się na jednodniową wycieczkę na mniejsze szczyty, których nie brakuje w innych rejonach kraju.


Nurkowanie

W Malezji jest wiele miejsc znakomicie nadających się do nurkowania, zarówno z rurką, jak i z akwalungiem. Największą popularnością cieszą się wyspy Perhentian, Pulau Redang, Pulau Tioman i Pulau Sipadan. Kursy nurkowania z akwalungiem należą do najtańszych na świecie (4-dniowy kurs na otwartym morzu kosztuje ok. 750 RM, dwa zanurzenia 100 RM). Ogromną atrakcję dla miłośników tego sportu stanowią wraki statków, wspaniałe rafy koralowe, niezwykłe gatunki ryb.

Wybierz inny kraj

100% bezpieczeństwa

Korzystamy z najlepszych zabezpieczeń płatności.

Nr 1 w Internecie

Największa sprzedaż wycieczek przez Internet od 1999 r.

Jesteśmy członkiem Polskiej Izby Turystyki i akredytowanym agentem IATA.

zamknij Podziel się z nami...
Wyślij
Formularz został wysłany.

Dziękujemy za przesłanie uwag.