Ukraina

stolica:Kijów
powierzchnia:603 700 km2
ludność:46 300 000
język:ukraiński
waluta:Hrywna (UAH)
zasilanie:220 V
Sprawdź oferty

Opis

Ukraina leży w południowo-wschodniej Europie, nad morzami Czarnym i Azowskim, a jej stolicą jest Kijów. Najwyższym szczytem jest Howerla w Karpatach (2061 m n.p.m.). Drugie pasmo górskie wznosi się na Krymie (Góry Krymskie). W urzędach mówi się po ukraińsku, w sklepie płaci hrywnami (hrn) i kopiejkami. Główne święto narodowe przypada 24 sierpnia (w rocznicę proklamowania Aktu Niepodległości w 1991 r.). Kraj dzieli się na 24 obwody, 2 miasta wydzielone (Kijów i Sewastopol) oraz autonomiczną republikę Krym. Granica lądowa oddziela Ukrainę od Rosji, Rumunii, Mołdowy, Węgier, Słowacji, Polski i Białorusi.


Kiedy jechać?

Najdogodniejszą porą zwiedzania Ukrainy jest wczesne lato. Wtedy dni są długie i aura sprzyja podróżnikom. Potem upał może być trudny do zniesienia, zwłaszcza na wschodzie kraju, gdzie gorący wiatr gna tumany piachu (tzw. suchowieje), a step nie daje cienia. Korzystne warunki panują wczesną jesienią (do 20 X), ale noce są chłodne, co przy nieogrzewaniu hoteli, może stanowić problem. W kilku miejscowościach trwa sezon narciarski, np. w Sławsku, ale na ogół wycieczka zimą z powodu krótkiego dnia i niedogodności komunikacyjnych nie należy do najlepszych wyborów. Ukraina leży w strefie klimatu kontynentalnego, dlatego pory roku są tu bardziej wyraziste niż w Polsce. Wyjątkowe warunki dla turystyki oferuje Krym. Południowe wybrzeże półwyspu leży w strefie klimatu podzwrotnikowego typu śródziemnomorskiego. Nawet w miesiącach zimowych nie ma mrozów, a temperatura morza nie spada poniżej 7'C. Tylko w górach przez trzy tygodnie lutego zalega gruba na 40 cm warstwa śniegu. Lato na Krymie trwa aż pięć miesięcy - od połowy maja do ok. 15 X.


Główne atrakcje - Kijów

W cieniu złotych kopuł świątyń, na wysokim brzegu Dniepru - na wzgórzach i w jarach leży "gród prastary, mocno historyczny i arcysłowiański", zarazem tętniąca życiem, elegancka metropolia. Kijów (ukr. Kyjiw) oferuje wszystkie niemal rodzaje atrakcji turystycznych. Są tutaj zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, święte miejsca prawosławia, dzieła architektury, pomniki wielkiej historii, bogate życie intelektualne i umysłowe, ważne polonika, wspaniałe parki i ogrody. We wszystkim jest jakaś nieodparta magia, która każe powracać tu przy każdej okazji.


Lwów

Temper fidelis Rzeczypospolitej, niepowtarzalny i fascynujący, o przebogatym folklorze, ośrodek wielu barwnych kultur, miejsce utracone. Nie ma chyba w dziejach Polski wspanialszej legendy, podobnie jak nie ma miasta bardziej zasłużonego dla ukraińskiej niepodległości.


Ziemia Lwowska

Drohobycz z Borysławiem, Czerwonohrad (hist. Krystynopol), Stryj i Sambor. Wspaniałe zabytki, piękne krajobrazy i miejsca związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi sprawiają, że ziemia lwowska (ukr. Lwiwszczyna), którą obecnie utożsamia się z obwodem lwowskim, może być najciekawszym dla turystów regionem Ukrainy.


Tarnopol

Leżące na Seretem dawne miasto wojewódzkie II Rzeczypospolitej, Tarnopol (ukr. Ternopil), stolica obwodu i ważny ośrodek zachodniej Ukrainy, sprawia bardzo korzystne wrażenie. Nazwa pochodzi od nazwiska założyciela miasta, hetmana koronnego Jana Tarnowskiego.


Bukowina

Kraina, owiana legendą harmonijnego tygla wspaniale komponujących się kultur: rumuńskiej, ukraińskiej, żydowskiej, niemieckiej i polskiej, po tragicznych przemianach dziejowych stała się bardziej jednolita narodowościowo, a niektóre ze wspólnot znikły niemal zupełnie.


Krym

Największy region turystyczny Ukrainy, Krym, stanowi pod względem krajobrazowym i kulturowym odrębny kraj o powierzchni 27 tys. km2. Krym oferuje wyjątkowe warunki dla turystyki. Poza obfitością pamiątek historii i pięknym krajobrazem, półwysep wyróżnia także klimat. Południowe wybrzeże znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego typu śródziemnomorskiego, co oznacza, że nawet w miesiącach zimowych nie ma mrozów, a temperatura morza nie spada poniżej 7'C. Tylko w górach przez trzy tygodnie lutego zalega gruba na 40 cm warstwa śniegu. Lato na Krymie trwa aż pięć miesięcy - od połowy maja do połowy października. Średnia temperatura powietrza w dzień w Jałcie wynosi wtedy od 17'C w maju po 24'C w lipcu i sierpniu do 15'C w październiku, a temperatura morza odpowiednio 18, 23–25 i 18'C. Krym można zwiedzać przez cały rok, ale warto zwrócić uwagę na maj, szczególnie okres 15 V-1 VI. Jest już wtedy wystarczająco ciepło, dni są długie, remonty w hotelach się skończyły, a ceny pozostają zimowe. Historia Dzieje Krymu są o wiele dłuższe niż innych części Ukrainy. W starożytności był siedzibą wspominanych przez Homera Kimmeryjczyków oraz irańskich Taurów, znanych Grekom z kultu bogini utożsamianej z Artemidą. W VII w. p.n.e. Taurów wyparli Scytowie, a w VII i VI w. p.n.e. zaczęła się kolonizacja grecka, z ośrodkami w Chersonezie (obecny Sewastopol) i Teodozji. Stolica Krymu Symferopol (ukr. Simferopol) leży w głębi lądu nad rzeką Sałgir. Miasto nie jest pierwszorzędną atrakcją turystyczną, ale nie można go ominąć podczas zwiedzania półwyspu. Jego rolę najlepiej oddaje tłumaczenie pseudogreckiej, nadanej przez Rosjan, nazwy - jest to "miasto-węzeł", "miasto na skrzyżowaniu" (m.in. znajduje się tu jedyny na Krymie port lotniczy). Na północny zachód od Symferopola, nad Morzem Czarnym leży Eupatoria (ukr. Jewpatorija). Po dziś dzień w Eupatorii spotkać można Ormian, Tatarów, Greków, a na pierwszy plan wybija się wyjątkowa kultura karaimska. Sewastopol to wielki port wojenny i siedziba ukraińskiej oraz rosyjskiej Floty Czarnomorskiej Sewastopol (ukr. Sewastopol). Leży na zboczach wzgórz nad zatokami Siewastopolskaja Buchta i Jużnaja Buchta.


Bezpieczeństwo

Ukraina, mimo nie najlepszej opinii, sprawia wrażenie kraju bezpiecznego, ale mimo wszystko trzeba uważać. Ulice, nawet w wielkich miastach, są nieoświetlone, a egipskie ciemności panują w starych dzielnicach. Na dworcach (szczególnie w Odessie) snują się rozmaite niesympatyczne typy oraz nieletni złodzieje, zwani bezpryzornymi. Zdarzają się kradzieże w pociągach, szczególnie w płackartach, gdzie dla dokonania grabieży podobno usypiano gazem pasażerów w całych wagonach. Czasami w strefie przygranicznej dochodzi do tzw. reketu, czyli napadu na autobus dla pobrania okupu od handlarzy wracających z zagranicy, ale wydaje się, że policja zapanowała nad tym przestępstwem. Są także wypadki napadów na samochody osobowe, dlatego nie należy zabierać osób obcych, szczególnie gdy starają się usiąść na tylnym siedzeniu. W wielkich miastach i na noc samochód należy bezwzględnie zostawić na strzeżonym parkingu (za noc do 10 hrn). Środki ostrożności wokół takiego parkingu, który jest w każdym mieście, dają pojęcie o stopniu zagrożenia. W razie przestępstwa należy bezzwłocznie skontaktować się z polską placówką dyplomatyczną.


Gastronomia

Liczba kiosków z żywnością jest imponująca, ale wybór skromny i monotonny. Z dań ciepłych najczęściej podawane są: bilasz, mięso zapiekane w cieście; czeburek, tatarski placek z mięsem; karaimski, placek z mięsem w rozmiarze XL; pielmieni, z kuchni udmurckiej, małe pierożki z mięsem, blisko spokrewnione ze znanymi w Polsce uszkami do barszczu; sosiska, parówka w cieście. O recepcji kultury zachodniej świadczą specjały, jak gamburgier czy fiszburgier. Ze słodyczy dostępnych w rozmaitych budkach spotykana jest słojka, ciasto z różnymi wypełniaczami (rodzynki, ser, orzechy); mołocznyj koktejl, czyli rozbełtane w mikserze mleko, posłodzone i zmrożone oraz sniżok - rodzaj kefiru z dodatkiem owoców. Większe posiłki jada się w restauracjach. Narodowym daniem jest barszcz ukraiński (borszcz), gęsty, niesłodki, z dodatkiem śmietany oraz dużą warstwą kapusty i mięsa tuż pod powierzchnią. Oprócz tego podaje się gołąbki (hołubcy) z kaszą, grzybami; galaretę z nóżek wieprzowych (studenyna), zrazy cielęce. Z zup (juszky) popularne są jarzynowa, kartoflanka z zacierką (kartopljana juszka), kapuśniak (kapusnjak, może być np. z kaszeju, z hrybami) i rosół. Inne danie narodowe to pierogi ruskie, w tej samej postaci, co w Polsce. Do tak tłustych posiłków pija się mocne alkohole, szczególnie wódkę. Trzeba pamiętać, że w restauracjach herbatę słodzi się od razu, o gorzką trzeba poprosić. Wegetarianin na Ukrainie przeżyje trudne chwile.


Dni świąteczne

1 stycznia: Nowy Rok 7 stycznia: Boże Narodzenie 8 marca: Międzynarodowy Dzień Kobiet Wielkanoc (ruchome), tylko niedziela 1–2 maja: Dzień Międzynarodowej Solidarności Pracujących 9 maja: Dzień Zwycięstwa Świętej Trójcy: (ruchome, Pięćdziesiątnica), niedziela w osiem tygodni po Wielkiej Nocy 24 sierpnia: Dzień Niezależności Ukrainy (święto narodowe)

Wybierz inny kraj

100% bezpieczeństwa

Korzystamy z najlepszych zabezpieczeń płatności.

Nr 1 w Internecie

Największa sprzedaż wycieczek przez Internet od 1999 r.

Jesteśmy członkiem Polskiej Izby Turystyki i akredytowanym agentem IATA.

zamknij Podziel się z nami...
Wyślij
Formularz został wysłany.

Dziękujemy za przesłanie uwag.