Włochy

stolica:Rzym
powierzchnia:301 230 km2
ludność:57 634 327
język:włoski
waluta:Euro (EUR)
zasilanie:220 V
Sprawdź oferty

Opis

Italia, kraj w kształcie buta, który znajduje się dosłownie "na wyciągniecie ręki". Jedno z najpiękniejszych państw świata, w którym - rzekomo, liczba zabytków równa jest ich liczbie w pozostałej części Europy. Ojczyzna Renesansu, Leonarda da Vinci i pizzy.

Nad granicą francusko-włoską dostojnie góruje najwyższy szczyt Europy - Mont Blanc. W jego dolinie, po Włoskiej stronie znajduje się popularny ośrodek turystyczno-sportowy Courmayeur. Jednak bardziej niż z Alp, Włochy słyną ze swych wspaniałych wybrzeży - oblewane są bowiem przez wody Morza Śródziemnego. But, którego kształt przypominają, ma powierzchnię 301 277 kilometrów kwadratowych, co daje Włochom 69. pozycję na świecie pod względem powierzchni. Kraj podzielony jest na 20 regionów, te z kolei na 110 prowincji. Dalszy podział wydziela 8092 komuny. Co ciekawe, na terenie Włoch znajdują się dwa państwa-enklawy: San Marino i Watykan. Do terytorium Włoch należy też enklawa w Szwajcarii.

Atrakcje turystyczne

Włochy oferują turystom tak wiele atrakcji, iż nie dziw, że o kraju tym pisze się wielostronicowe przewodniki. Ciężko bowiem w kilku akapitach uchwycić "ducha Włoch", wskazać na to, co najbardziej przyciąga, podkreślić piękno krajobrazu, opisać godne zobaczenia na własne oczy miejsca. Każdy z regionów kraju można by "turystycznie" traktować jako odrębny kraj, który ma zamiar się zwiedzić. Od czego zatem zacząć?

Wypadałoby rzecz jasna od Wiecznego Miasta. Nie sposób tu opisać należycie wszystkich atrakcji tego miasta. Wymieńmy chociaż pokrótce najważniejsze zabytki. Na pierwszym miejscu wymieńmy Colosseum, czyli amfiteatr Flawiuszów. To symbol starożytnego Rzymu, choć nie jest najstarszą rzymską budowlą. Jest za to jednym z największych tego typu obiektów - dł. osi 188 i 156 m, obwód 524 m, wys. 48,5 m, z pojemną widownią (około 80 tysięcy miejsc), z 4 galeriami komunikacyjnymi oraz areną z systemem podziemnych korytarzy. Dzisiejszy, nieco zdekompletowany wygląd Koloseum jest efektem tego, że przez całe niemal średniowiecze służył mieszkańcom za kamieniołom. Od XVIII wieku został jednak otoczony opieką, jako miejsce kultu pierwszych męczenników chrześcijańskich. Dziś można zwiedzać ten amfiteatr, za niewielką opłatą oczywiście.

Obok Koloseum najbardziej godne polecenia wydaje się Forum Romanum. Jest to olbrzymi kompleks ruin, pozostałości po miejscu będącym sercem miasta. Dawniej na forum gromadzili się obywatele Rzymu, przy nim mieściły się świątynie najważniejszych bóstw, między innymi Westy i Jowisza, a także archiwum. Obok niego z czasem zaczęły powstawać inne fora, najbliżej - Forum Cezara. Oprócz niego powstały Forum Trajana (największe), Forum Augusta, Forum Wespazjana, Forum Nerwy. Dziś cały ten kompleks można zwiedzać. Mimo tego, iż większość budynków jest w ruinie, widok zapiera dech w piersiach.

W dużo lepszym stanie znajduje się Panteon. Ta świątynia nakryta olbrzymią kopułą posiada bogate, odrestaurowane wnętrze. Panteon poświęcony był wszystkim bogom Rzymu. W XVI wieku został odnowiony przez Rafaela Santi, który został tam później pochowany. Ciekawostką jest oświetlenie tej budowli. Posiada ona bowiem tylko jedno okno, tzw. oculos. Mieści się ono na szczycie budowli i oświetla całe wnętrze. Jest to możliwe dzięki jego dziewięciometrowej średnicy. Aby woda deszczowa miała gdzie spływać, podłoga Panteonu jest lekko wklęsła. Polecamy wizytę w Panteonie. Bardzo ciekawy efekt daje obserwowanie krążenia kilkumetrowej plamy światła z okna w sklepieniu po ścianach budowli, wraz z przesuwaniem się słońca po niebie.

Będąc w ojczyźnie renesansu nie sposób nie zobaczyć Kaplicy Sykstyńskiej. Znajduje się ona w Pałacu Watykańskim. Turystów przyciągają do niej niezrównane freski wykonane przez Michała Anioła, ze słynnym Stworzeniem Adama na czele. W Kaplicy odbywają się najważniejsze uroczystości kościoła katolickiego, a także konklawe. Watykan na pewno znajdzie się na liście osób, dla których wiara ma duże znaczenie. W każdą niedzielę, w południe, w sercu Watykanu, na Placu Świętego Piotra można zobaczyć obecnie urzędującego papieża, pomodlić się wspólnie z nim, posłuchać jego słów.

Miłośnikom sztuki polecamy wizytę w Muzeum Watykańskim. Mieszczą się tam zbiory gromadzone przez stulecia przez kolejnych papieży. Publiczności zostało ono udostępnione już w 1787 roku. Muzeum to jest właściwie grupą Muzeów - każde z nich eksponuje dzieła sztuki z różnych epok, a Muzeum Misyjno - Etnologiczne prezentuje bogate zbiory wytworów sztuki ludowej z całego świata. Przewodnicy twierdzą, że gdyby poświęcić każdemu przedmiotowi z muzeum zaledwie kilka sekund uwagi, obejrzenie całości zajęłoby jakieś... osiem lat. Dobrze zatem wcześniej zaplanować sobie trasę zwiedzania tak, aby zobaczyć najbardziej interesujące nas eksponaty.

Niewątpliwie niezapomnianym przeżyciem będzie wizyta w Pompejach. To jedyne miejsce we Włoszech, gdzie architektura użytkowa, prywatna, a także państwowa i sakralna zachowały się w tak dobrym stanie. Stało się tak dzięki wielkiej katastrofie - 24 sierpnia 79 roku naszej ery wybuch Wezuwiusza zasypał to miasto gorącym popiołem. W wyniku tej tragedii zginęli ich mieszkańcy, ale ich domostwa, sklepy, świątynie i fora ocalały do naszych czasów. Spacerując uliczkami tego wymarłego miasta można poznać dobrze życie mieszkańców starożytnego Rzymu. Do oglądania są świetnie zakonserwowane przez wulkaniczny popiół wnętrza domów, sklepów, świątyń, szkół gladiatorów, nawet lupanarów. Wycieczka do Pompejów jest nie tylko pouczająca, daje także do myślenia - chodząc po trasach turystycznych miasta łatwo dostrzec jego podobieństwo do miast nam współczesnych.

Wybierz inny kraj

100% bezpieczeństwa

Korzystamy z najlepszych zabezpieczeń płatności.

Nr 1 w Internecie

Największa sprzedaż wycieczek przez Internet od 1999 r.

Jesteśmy członkiem Polskiej Izby Turystyki i akredytowanym agentem IATA.

zamknij Podziel się z nami...
Wyślij
Formularz został wysłany.

Dziękujemy za przesłanie uwag.